Co mám dělat?

Jak se chovat k schizofrenikovi? Ze strany blízkého člověka je chovat se k němu s respektem a tolerancí. Důležité je ale i mít dostatek informací o tom, co schizofrenie je, jak se projevuje atd. Čím více informací, tím lépe, protože jednání v neznalosti může vést k tomu, že zdravotní stav schizofrenika ještě zhoršíte (například když se budete rozčilovat, křičet na něj, shazovat jej apod.).

Důležité je jako blízký schizofrenika ale pochopit toto:
  1. Schizofrenie má během života několik fází, kdy je třeba období klidu, ale poté dojde třeba během pár týdnů k velkému zhoršení - projeví se silné propuknutí příznaků (tzv. ataka); opakování nemoci se říká relaps
  2. Stres a únava stav schizofrenika velmi zhoršují a mohou vést k relapsu; pokud několik dní špatně spí, řeší nějaké problémy, došlo k duševnímu otřesu (úmrtí v rodině, nemoc, ...), může se jeho stav začít rychle zhoršovat.
  3. Schizofrenik není líný nebo zlomyslný, ale někdy se tak jeho stav může jevit.
  4. Schizofrenik by nikdy neměl vynechávat svou medikaci, ani na den! (hrozí zhoršení stavu, špatné spaní atd.; nejhorší je, že se to může dostavit až po pár dnech, psychofarmaka mají značné dojezdy a často se nic neděje jen zdánlivě)
  5. Při alergii na nové léky co nejdříve vyhledat lékaře a nechat si dát staré alespoň na pár dní, než se člověk dostane k ošetřujícímu pro normální recept.
  6. Pokud takový člověk trpí bludy, halucinacemi, není dobré mu je vyvracet (to nelze!!!). Lepší je vyjádřit soucit a snažit se volně odvést pozornost k něčemu jinému. Při správné medikaci by ale bludy neměly být silné - pokud jsou, je zde nebezpečí zhoršování stavu a měli bychom usilovat o kontrolu u ošetřujícího psychiatra

Odkazy

Můj kamarád, nebo příbuzný je nemocný (psychoportal.cz)